EIB pozajmila Srbiji 317,8 mil evra

Bez autora
Feb 19 2014

Predsednik Evropske investicione banke (EIB) Verner Hojer izjavio je da je Evropskoj uniji potrebno mnogo više investicija. Prema njegovim rečima, potrebno je pre svega ulagati u tehnologiju, inovacije, infrastrukturu, male i srednje firme, kako bi mogla da izdrži svetsku konkurenciju. Hojer je predstavio izveštaj EIB za 2013. u kojoj je ta banka za projekte u državama EU i trećim zemljama odobrila veoma povoljne pozajmice u iznosu od 75 milijardi evra, a čega Srbiji 317,8 miliona evra, najviše za infrastrukturu. Za kredite u EU je izdvojeno 68 milijardi evra, a sedam milijardi evra su pozajmice za treće zemlje. EIB je za obnovu i bezbednost puteva u Srbiji odobrila 100 miliona evra, za mala i srednja preduzeća i druge prioritetne potrebe Srbije 150 miliona evra, a za poljoprivredu i male i srednje poljoprivredne firme je data pozajmnica od 45 miliona evra.

EIB pozajmila Srbiji 317,8 mil evraPredsednik Evropske investicione banke (EIB) Verner Hojer izjavio je da je Evropskoj uniji potrebno mnogo više investicija.

Prema njegovim rečima, potrebno je pre svega ulagati u tehnologiju, inovacije, infrastrukturu, male i srednje firme, kako bi mogla da izdrži svetsku konkurenciju.

Hojer je predstavio izveštaj EIB za 2013. u kojoj je ta banka za projekte u državama EU i trećim zemljama odobrila veoma povoljne pozajmice u iznosu od 75 milijardi evra, a čega Srbiji 317,8 miliona evra, najviše za infrastrukturu.

Za kredite u EU je izdvojeno 68 milijardi evra, a sedam milijardi evra su pozajmice za treće zemlje.

EIB je za obnovu i bezbednost puteva u Srbiji odobrila 100 miliona evra, za mala i srednja preduzeća i druge prioritetne potrebe Srbije 150 miliona evra, a za poljoprivredu i male i srednje poljoprivredne firme je data pozajmnica od 45 miliona evra.

Zemljama kandidatima za članstvo u EU prošle godine su ukupno odobreni krediti EIB od dve milijarde i 729,5 miliona evra, a od toga je Turska dobila dve milijarde i 302 miliona evra.

Makedoniji je odobreno 103 miliona evra, a za projekte u Crnoj Gori sedam miliona evra. Kad je reč o potencijalnim kandidatima za članstvo u EU, Albaniji su date pozajmice od 228 miliona, a Bosni i Hercegovini 212,7 miliona evra.

Kosovu, koje je u izveštaju EIB takođe svrstano među potencijalne kandidate za članstvo u EU, odobreno je 10 miliona evra.

Predsednik EIB je naglasio da će banka EU i dalje finansijski podržavati ekonomski rast i zapošljavanje, posebno mala i srednja preduzeća koja su pokretačka snaga evropske privrede.

EIB je u prošloj godini malim i srednjim preduzećima u EU odobrila oko 22 milijarde evra kredita, a Hojer je istakao da su rast i otvaranje novih radnih mesta ključni zadatak te banke, imajući u vidu dužinu i dubinu ekonomske krize koja dugoročno pogađa rast u Evropi u umanjuje investicije.

Krediti EIB za srednja i mala preduzeća su i kao vrsta garancije omogućili da te firme, zajedno s privatnim partnerima, ukupno prikupe investicije od 50 milijardi evra, navodi se u izveštaju EIB.

Za projekte istraživanja, novih tehnologija i inovacija bilo je namenjeno 17,2 milijarde evra, za infrastrukturu 15,9 mmilijardi evra, a za programe zapošljavanja mladih u EU 9,1 milijarda evra.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik